Selecteer de taal

Door het beekdal van de Aa

het riviertje aa

Afstand: 17 km

Tijd: 4u00

Graad: Gemiddeld

Type: Rondwandeling

GPS Track: Ja

Totale stijging: Geen info

Aard: 83%

Rolwagen: Niet geschikt

Hond: Aangelijnd toegelaten

Markering: Zie PDF routebeschrijving

Wandeltocht langs het riviertje de Aa tussen Erp en Veghel voor de liefhebber van open landschappen. De wandeltocht start in het plaatsje Keldonk, een plek waar al heel lang mensen wonen. De naam keldonk duidt ook op een bewoonbare plaats in het drassige dal van het riviertje de Aa. Het woord Kel van Keldonk werd in de oudste vermelding geschreven als keel, de naam voor een bepaald soort gras dat groeide in laaggelegen, drassige weilanden in het beekdal van het riviertje de Aa. Het woord donk verwijst naar een zandrug, ook wel zandopduiking genoemd, waarop mensen zich konden vestigen en droge voeten konden houden.

  • Download PDF voor routebeschrijving en kaart van de wandeling.
  • Men moet rekening houden met achtergrondgeluid van de best wel drukke N279 die vooral in het gedeelte tussen Keldonk en Veghel goed te horen is maar ook af en toe te zien is.
  • De wandeltocht bestaat uit drie lussen waardoor men wat keuze heeft in lengte, men kan ook het deel tussen Keldonk en Erp en het deel tussen Keldonk en Veghel als twee kleinere wandeltochten lopen. De lus tussen Keldonk en Erp is 8 kilometer, de beide lussen tussen Keldonk en Veghel 8,8 kilometer de totale wandelroute is 16,8 kilometer. Omdat een groot deel van de wandeltocht over gras-/onderhoudspaden en door begrazingsgebieden gaat is het advies stevige wandelschoenen.

Keldonk.

Routebeschrijving

  • Het riviertje de Aa is tussen 1937 en 1941 tussen Erp en Veghel gekanaliseerd. Langs het riviertje dat in deze periode door het landschap kronkelde, lagen weilanden en moerassen. Veel van deze weilanden stonden in de winter onder water.
  • Om een einde te maken aan de wateroverlast, werden de kronkels en bochten verwijderd, iets wat in die tijd met schop en kruiwagens gebeurde, waarbij graafmachines nauwelijks werden gebruikt. Het water stroomde daarna zo snel dat het land droog kwam te liggen, maar na periodes van veel regen zorgde dit weer voor nieuwe problemen, omdat het water bij overstromingen nergens meer heen kon.
  • In 2004 werd afgesproken om de Aa tussen Veghel en Erp weer ruimte te geven. De oevers zijn op een aantal plaatsen verlaagd. Er is een meer natuurlijker verloop tussen de oever en het riviertje ontstaan.
  • Op sommige plekken zijn bredere zones gemaakt die weer kunnen overstromen en als waterberging dienst doen. Deze zones bestaan uit grasland met bloemen die vooral in de lente en de zomer een mooi geheel vormen.
  • Verder bestaat het beekdal uit houtsingels, bosjes en poelen die het landschappelijk als wandelgebied aantrekkelijk maken.
  • In 2025 is er ten zuiden van Erp een start gemaakt met het klimaatbestendig maken van het beekdal van de Aa. Tussen Erp en Veghel wordt bekeken wat na de aanleg van een waterberging en een ecologische verbindingszone nog meer nodig is voor het klimaatbestendig maken van dit deel van het beekdal.

Kaart & Poi's.

Bereikbaarheid & Horeca.

Vertrekpunt:
5469 GC Keldonk Morgenstraat 55 aan de Antonius van Padua kerk.
Parking:
Parkeren kan in de omgeving van de kerk.
Openbaar vervoer:
Bushalte De Roost.
Website: www.9292.nl
Horeca vertrekpunt:
In de plaats Keldonk.
Horeca onderweg:
Geen.

Downloads.

GPS bestand verzenden
Mail GPX

Download Wandelroute

Tip: Gebruikers die ingelogd zijn kunnen het bestand rechtstreeks downloaden. Emailadres niet vereist.

Start Download ×
Wandelfolder verzenden
Mail PDF

Download Wandelroute

Tip: Gebruikers die ingelogd zijn kunnen het bestand rechtstreeks downloaden. Emailadres niet vereist.

Start Download ×

Ontdek meer wandelroutes in Noord-Brabant