Selecteer de taal

Wandelroute

Rio Cerezuelo.

Image
wandeling langs de cerezuelo naar de waterval la malena

Deze gevarieerde wandeling rond Cazorla leidt je langs het kabbelende water van de Río Cerezuelo, naar de waterval van La Malena en vervolgens over een panoramisch bergpad terug naar het dorp via het imposante kasteel van Yedra.

Afstand: 5.5 km.

Tijd: 2u30.

Graad: Gemiddeld.

Type: Rondwandeling.

Gps Track: Ja.

Routebeschrijving: Ja.

Rolwagen: Niet geschikt.

Hond: Aangelijnd toegelaten.

Totale stijging: 323 meter.

Aard: Overwegend onverhard.

Markering: SL-A 266 | Wit-Groen.

Wandelschoenen aanbevolen.

Waterval van Malena.

De wandeling begint in het sfeervolle centrum van Cazorla. Al snel kom je langs de indrukwekkende ruïnes van de kerk Santa María. Deze 16e-eeuwse kerk werd gebouwd boven de rivierbedding van de Río Cerezuelo, die hier deels ondergronds door het dorp stroomt. Door aardverschuivingen en overstromingen raakte het gebouw zwaar beschadigd en bleef het als ruïne bewaard — een bijzonder en fotogeniek begin van de route. Vanaf de ruïnes volg je de wit-groene markeringen richting de rivier. Het pad loopt grotendeels langs het water en voert over meerdere kleine bruggetjes die de Río Cerezuelo oversteken. De weelderige begroeiing is typisch mediterraan, met oleanders, dennen en struiken langs de oevers. Het laatste stuk naar de waterval van La Malena is het steilste deel van de hele wandeling. Het pad klimt hier duidelijk omhoog en vraagt wat meer inspanning, vooral op warme dagen. De waterval stort zich tussen de rotsen naar beneden en is vooral in de lente en na zware regenval bijzonder indrukwekkend. Jammer genoeg staat ze een groot deel van het jaar droog. Na de waterval verandert het karakter van de route. Een prachtig panoramisch pad voert je in de richting van het kasteel van Yedra. Onderweg zie je links boven de ruïnes van Castillo Salvatierra en heb je mooie uitzichten op de Sierra de Cazorla en het dorp.

Download PDF voor routebeschrijving en kaart.

Waterval enkel in het voorjaar en de winter.

Goed gemarkeerd.

POI 1 - Ruïnes van de kerk van Santa Maria.

De ruïnes van de kerk Santa María de Gracia vormen een van de meest opvallende historische monumenten van Cazorla. De kerk werd gebouwd tussen de 16e en 17e eeuw in renaissancestijl, op de resten van een oudere Moorse constructie. Wat dit gebouw uitzonderlijk maakt, is dat het letterlijk boven de Río Cerezuelo werd gebouwd: de rivier stroomt hier onder het kerkgebouw door, deels overkluisd met stenen bogen. Dit ingenieuze maar risicovolle ontwerp bleek uiteindelijk fataal. Door aardverschuivingen, instabiele ondergrond en herhaalde overstromingen raakte de kerk in de loop der eeuwen ernstig beschadigd. In de 17e en 18e eeuw moest het gebouw meerdere keren worden hersteld, maar na zware regenval en structurele verzakkingen werd het uiteindelijk verlaten. Sindsdien bleef de kerk als ruïne bewaard.

Geen extra informatie.

POI 6 - Kasteel van Yedra.

Het Castillo de la Yedra (ook wel Castillo de las Cuatro Esquinas) is een middeleeuwse vesting ten zuiden van Cazorla, gebouwd op een uitloper van de Cerro de Salvatierra boven de Río Cerezuelo. De kern van het kasteel stamt mogelijk uit de muslim-periode (12e - 13e eeuw) toen het deel uitmaakte van een reeks fortificaties die het gebied controleerden. Na de verovering door christelijke troepen onder leiding van het arzobispo Rodrigo Ximénez de Rada in de 13e eeuwwerd het versterkt en aangepast aan de behoeften van de nieuwe machthebbers; later, in de 14e - 15e eeuw, bouwde men onder anderen de kenmerkende torre del homenaje (hulptoren), die nog steeds boven de rest van de structuur uittorent. In de 16e eeuw kwam het in handen van lokale adel en werd het rond het jaar 1606 verder aangepast, wat nog zichtbaar is aan de gevelsteen met die datum. Vanaf de 20e eeuw werd het kasteel verklaard tot cultureel erfgoed en kreeg het een nieuwe functie als museum.

Geen extra informatie.

Wandelroutes Jaén.